Jak rozliczyć PIT online – wszystko co musisz wiedzieć

Jak rozliczyć PIT online – wszystko co musisz wiedzieć

PIT to dokument, który każda osoba, która wykazuje przychody z tytułu pracy czy też działalności musi wypełnić raz w roku i dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Co ciekawe od lutego 2019 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o rozliczanie PIT-ów. Ministerstwo Finansów udostępniło do ogólnego użytku elektroniczną usługę Twój e-pit. Dzięki niej fiskus rozliczy za nas roczne zeznania podatkowe, a my nie będziemy musieli stać w długich kolejkach, które wczesną wiosną tworzą się w Urzędach Skarbowych w całym kraju. Zobacz, co musisz wiedzieć o rozliczaniu pit 2020 przez internet.

Aplikacja PIT – od kiedy działa?

Usługa Twój e-PIT działa już od 15 lutego 2020 roku. Dotyczy ona osób, które wypełniają PIT-37 oraz PIT-38. Swoją deklarację podatkową może sprawdzić każdy w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 włącznie. Mamy zatem sporo czasu na to, aby zaznajomić się z działaniem tej usługi i wygodnie rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu. To bardzo duże ułatwienie zważywszy na to, że kolejki, które tworzyły się w Urzędzie Skarbowym w ostatnich dniach, przed ostatecznym terminem składania PIT-ów były ogromne.

Jak korzystać z aplikacji i wysłać deklarację online?

Jeśli chcesz wysłać swoją deklarację podatkową online, wystarczy, że na sam początek zalogujesz się do profilu przez aplikację na Portalu Podatkowym. Następnie musisz uwierzytelnić swoją tożsamość, a odbyć się to może na kilka sposobów np. Profilem Zaufanym, podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi. Wystarczy, że wpiszesz swój PESEL lub numer NIP, kwotę przychodu z ubiegłego roku np. z PIT 11.

Jeśli podasz prawidłowe dane, będziesz miał dostęp do swojego rozliczenia podatkowego. Jeśli nie korzystasz z ulg i odliczeń, to możesz zgodzić się na zeznanie, które sporządził za Ciebie Urząd Skarbowy. Oznacza to, że musisz jedynie sprawdzić i wysłać swój PIT online, bez wizyt w urzędzie oraz samodzielnego liczenia.

Jeśli deklaracja, którą dostałeś, Ci nie odpowiada, możesz dokonać w niej zmian. Masz także możliwość odrzucenia rozliczenia i sporządzenia go samodzielnie. Możesz także zmienić lub dodać OPP, czyli Organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać swój jeden procent podatku należnego. Osoby, które chcą rozliczyć się razem z małżonkiem, mogą zmodyfikować przygotowaną wcześniej deklaracje i dopisać dane małżonka. Jeśli masz problem z tym, aby zalogować się na platformę Twój e-pit, możesz skorzystać z filmiku, w którym krok po kroku pokazane jest jak rozliczyć się z fiskusem przez internet.

Kiedy otrzymam zwrot podatku?

Jeśli wyślesz swoje rozliczenie drogą elektroniczną, to zwrot podatku otrzymasz najpóźniej po 45 dniach od daty wysłania rozliczenia przez Twój e-pit. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjne złożenie PIT-u, to na zwrot możesz poczekać nawet 3 miesiące. PIT 2020 warto więc rozliczyć drogą elektroniczną, aby szybciej trzymać dodatkową gotówkę.

Kto musi wypełnić PIT-37?

Dla większości Polaków najważniejszy jest pit 37. Taką deklarację wypełnia bowiem każdy pracownik, zleceniobiorca, emeryt oraz rencista. Jeśli korzystasz z formularza PIT-37 możesz rozliczyć się wraz ze współmałżonkiem. Staraj się nie odkładać rozliczenia na ostatnią chwilę, wysyłanie swojego PIT-a drogą elektroniczną jest naprawdę bardzo wygodne i szybkie. Im szybciej się rozliczysz, tym szybciej uzyskasz należny Ci zwrot podatku.

Dodaj komentarz