Redeployment – co to jest i kiedy się go stosuje?

Redeployment – co to jest i kiedy się go stosuje?

Zarządzanie kadrą pracowniczą jest jednym z najistotniejszym elementów funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Dzięki temu właściciele firmy mają pewność, że ich pracownicy wykonują należycie swoje zadania, a także są fachowcami w swej dziedzinie. Bardzo dobrym rozwiązaniem na rozwijanie kompetencji pracowników oraz ochroną ich przed utratą stanowiska w związku z reorganizacją spółki jest redeployment.

  1. Co to jest redeployment?
  2. Kiedy sprawdza się redeployment?
  3. Jakie korzyści daje redeployment?

Co to jest redeployment?

Redeployment jest specjalnym programem dedykowanym firmom, które znajdują się w trudniejszym położeniu, jednak mimo to nie chcą rezygnować ze swoich pracowników. Dzięki niemu można efektywnie wykorzystać umiejętności i aspiracje kadry pracowniczej.

Redeployment to inaczej mówiąc umiejętne korzystanie z wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia zatrudnionych pracowników, których można przenieść na inny dział przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracą oni posady, a reorganizacja wakatów przebiega z korzyścią zarówno dla pracodawcy, jak i zatrudnionego. Pomocą w przeprowadzeniu takich zmian w strukturach działalności spółki służą firmy specjalizujące się w tym. Jedną z takich ofert można znaleźć na stronie https://www.lhhpolska.pl/pl/restrukturyzacja-i-outplacement/redeployment

Kiedy sprawdza się redeployment?

Redeployment sprawdza się w momencie, kiedy firma musi podjąć decyzję o zmianie struktury wewnątrz zakładowej. W związku z tym możliwe jest relokowanie pracowników z powodu likwidacji ich etatów. Rozwiązanie te daje możliwość zachowania wykwalifikowanej kadry w przedsiębiorstwie, co także znajduje uznanie wśród samych pracowników.

Redeployment to także możliwość sprawdzenia i przeanalizowania kwalifikacji kadry pracowniczej, a także zastanowienia się, czy ich wykorzystanie jest zgodne z wartościami firmy. Prościej mówiąc – czy właściwy człowiek, pracuje na właściwym stanowisku.

Jakie korzyści daje redeployment?

Redeployment daje wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Dla pierwszej grupy niezwykle istotnymi zaletami są:

  • mobilizacja na rzecz utrzymania stanowiska pracy
  • szansa zmiany kwalifikacji zawodowych w tej samej organizacji
  • poczucie wpływu na własną przyszłość
  • możliwość wyboru między przekwalifikowaniem się a odejściem z firmy

Natomiast dla przedsiębiorstwa redeployment to przede wszystkim:

  • mniejsze ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniego pracownika na stanowisko
  • znacznie niższe koszty społeczne i finansowe niż przy restrukturyzacji
  • gwarancja wysokich umiejętności w firmie
  • łatwiejsza komunikacja ze związkami zawodowymi

Dodaj komentarz