Przeglądając naszą garderobę, bardzo często zadajemy sobie pytanie, jak zrobić naprasowanki na ubrania, aby wyglądały one efektownie? Okazuje się, że nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych umiejętności. Wystarczy tylko kilka materiałów oraz chęci na zrobienie pierwszej naprasowanki.
Jak zrobić naprasowankę?
Przed samym przystąpieniem do stworzenia naprasowanki należy oczywiście znaleźć inspiracje oraz pomysł, który będziemy chcieli odwzorować na naszym ubraniu. Warto, aby projekt graficzny był wysokiej jakości, gdyż słaba jakość podczas samego wydruku może wpłynąć negatywnie na cały wygląd naszego ubrania. Nie bez znaczenia jest również papier, który zostanie przez nas wybrany do wydruku. Ważne, aby skorzystać z papieru transferowego o wysokiej jakości. To właśnie dzięki jego właściwościom będziemy mogli naprasować nasz wzór na ubranie. Należy również pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze, wzór powinien znajdować się na matowej stronie papieru. Po drugie, wzór powinien być wydrukowany lustrzanym odbiciem, aby po nałożeniu go na ubranie, prezentował się perfekcyjnie. Takie podejście może przynieść nam spory sukces.
Jak przygotować odzież?
Zaprojektowanie i wydrukowanie naprasowanki na odzież to tylko pierwszy etap naszej pracy. Teraz kluczowym aspektem, o który powinniśmy zadbać, jest przygotowanie naszego ubrania. W pierwszej kolejności powinno ono zostać wyprane bez korzystania z silnych płynów do prania. Po wysuszeniu należy przystąpić do prasowania. Najlepiej sprawdzi się do tego żelazko z funkcją generowania pary. Warto, aby całe ubranie było wyprasowane idealnie, ale szczególną uwagę należy zwrócić na obszar, na który będzie wprasowany nadruk. Musi być on idealnie czysty oraz wyprasowany. Dzięki temu mamy spore szanse, że naprasowanka będzie trzymała się kurczowo naszego ubrania. Jeżeli obszar będzie pognieciony, istnieje spore prawdopodobieństwo, że pod naprasowanką powstaną bąble powietrza, a sam nadruk może odpaść już po kilku użyciach. Przy tym etapie z całą pewnością przyda się pewna ręką.
Jak aplikować naprasowankę na odzież?
Żelazko przyda nam się również podczas samego procesu naprasowania nadruku na ubranie. Wystarczy przyłożyć go do interesującego nas obszaru i wprasować go. Ważne przy tym jest to, aby nasze żelazko było cały czas w ruchu. Pozostawienie żelazka w jednym miejscu może zniszczyć naszywkę, a nawet całe ubranie. Po kilku minutach można zerwać warstwę wierzchnią naprasowanki i nasze dzieło będzie gotowe.
Po aplikacji naprasowanki na odzież warto pamiętać, aby była ona prana ręcznie. Pozwoli to zachować nadruk na dłużej. Jeżeli jednak zdecydujemy się na pranie w pralce, przypilnujmy, aby miało to miejsce w temperaturze 30 stopni Celsjusza z wyłączoną funkcją wirowania.
Stworzenie pierwszej naprasowanki może nie przebiegnąć po naszej myśli. Jest to jednak w 100% zrozumiałe i powinniśmy zaakceptować ten fakt. Każda z czynności wymaga od nas trochę wprawy, a im dalej będziemy szli w las, tym nasze umiejętności będą ciągle się rozwijały.