Czy można samodzielnie prać pokrowiec od materaca?

Czy można samodzielnie prać pokrowiec od materaca?

“Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” – inwestując w materac uwagę należy zwrócić nie tylko na jego odpowiednią miękkość i sprężystość, ale również na to czy nie będzie problematyczne utrzymanie go w czystości. Jeśli chcemy właściwie zadbać o swoje zdrowie, pamiętajmy, że sama zmiana pościeli nie wystarczy – przynajmniej raz na pół roku zdecydujmy się uprać również materac. Czy można podjąć się tego zadania samodzielnie w warunkach domowych? Jak najbardziej tak, pod warunkiem, że będziemy pamiętali o kilku podstawowych zasadach.

Zdejmowalny pokrowiec

Sugerujemy wybór takiego właśnie rozwiązania. Jeśli informacja na metce przewiduje możliwość prania mechanicznego – przed nami nic prostszego. Ochraniacz wkładamy do bębna pralki, nasypujemy odpowiedni środek piorący i ustawiamy program właściwy względem zaleceń producenta. Może się zdarzyć, że ze względu na rozmiar pokrowca, ciężko będzie umieścić go w pralce. Można wówczas spróbować zmniejszyć jego objętość, kilkukrotnie go składając – choć oczywiście nic na siłę. Lepiej zdecydować się na pranie ręczne niż zepsuć pralkę.

Jeśli informacje na metce nie są tak optymistyczne i jesteśmy zmuszeni prać ręcznie – no cóż… może nie będzie lekko, ale przecież damy radę. Do tego celu proponujemy wykorzystać, np. wannę. Należy napełnić ją dużą ilością ciepłej wody z dodatkiem detergentu (uwaga! woda nie może być gorąca!). Następnie staramy się ugniatać i uciskać pokrowiec fragment po fragmencie. W żadnym wypadku nie wolno nam suszyć pokrowca na słońcu czy korzystać z nawiewu ciepłego powietrza – zależnie od pory roku trzeba przygotować się na to, że pokrowiec musi schnąć nawet 2 – 3 dni.

Pamiętajmy jednak, aby w obu przypadkach dokładnie przestrzegać informacji zawartych na metce. Działając na własną rękę możemy doprowadzić do skurczenia się pokrowca lub zniszczenia materiału.

Zobacz: Washster – innowacyjna pralnia w Warszawie

Pokrowiec niezdejmowalny

Do prania tego typu pokrowców najlepiej zastosować odkurzacz z funkcją prania, dyszę piorącą lub myjkę do czyszczenia parowego. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu tych urządzeń (choć w tym przypadku naprawdę warto je mieć) możemy skorzystać z domowej metody, wykorzystując antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości sody oczyszczonej. W tym celu należy przyrządzić roztwór, rozpuszczając 4 łyżki sody oczyszczonej w szklance wody utlenionej. Nasz płyn przelewamy następnie do spryskiwacza i równomiernie rozprowadzamy go po całej powierzchni pokrowca. Po kilku godzinach, kiedy płyn odparuje, materac należy zwyczajnie odkurzyć.

Wyjątkowo można też spróbować wyczyścić materac na mokro przy użyciu szczoteczki lub gąbki i mocno pieniącego się detergenta. W tym przypadku powierzchnia powinna być czyszczona samą pianą, aby nie dopuścić do przedostania się wody w głąb materaca) – rozwiązanie to jednak absolutnie nie ma racji bytu na dłuższą metę z uwagi na trudność z wypłukaniem pokrowca.

W przypadku materaca z niezdejmowalnym pokrowcem, sugerujemy stosowanie dodatkowego specjalnego podkładu lub maty. Ich stosowanie to świetna alternatywa, znacznie przedłużająca żywotność naszego materaca.

Dodaj komentarz