Czym jest odzież robocza i czy jej zakup leży w obowiązku pracodawcy?

Czym jest odzież robocza i czy jej zakup leży w obowiązku pracodawcy?

Odzież robocza to jeden ze środków indywidualnej ochrony, który można spotkać m.in. na budowie. Oczywiście nie tylko w tym miejscu odpowiednie ubrania do pracy są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa kadrze pracowniczej. Z odzieżą roboczą można spotkać się w wielu zakładach pracy. Zastanawiałeś się jednak kiedyś, co tak właściwie wchodzi w skład tego pojęcia i czyim obowiązkiem jest jej zakup? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest odzież robocza?

W skład odzieży roboczej można zaliczyć wiele elementów, będą to m.in.: buty, rękawice, kombinezony, spodnie, bluzki i wiele innych. To jaki komplet ubrań będzie niezbędny pracownikowi do zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy, zależy w dużej mierze od jego obowiązków. Nie każda osoba potrzebuje bowiem wszystkich elementów stroju, które wymieniliśmy powyżej. Niekiedy wystarczy jedynie obuwie i spodnie, a czasem konieczny będzie bardziej rozbudowany komplet ciuchów.

Jeśli chodzi o to, kto powinien kupić odzież ochronną, to zazwyczaj ten obowiązek leży po stronie pracodawcy. Jeśli wymaga tego bezpieczeństwo, a w pracy może dojść do określonego typu wypadku, to Kodeks nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikom odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Odzież robocza może być sygnowana logiem firmy, która z niej korzysta. Ujednolici, to stój wszystkich pracowników, a nawet może stanowić pewnego rodzaju reklamę.

Jak wybrać dobrą odzież roboczą?

Aby odzież robocza stanowiła dobrą ochronę dla pracowników, powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które będą odporne na intensywne użytkowanie. Odzież robocza powinna spełniać wszelkie normy europejskie oraz posiadać certyfikaty, które są niezbędne do odpowiedniego poziomu ochrony na konkretnym stanowisku. Dla przykładu, jeśli wybierasz rękawice robocze, które mają chronić dłonie pracownika przed urazami i skaleczeniami, to sprawdź, czy materiał jest wytrzymały – najlepiej, jeśli będzie to skóra. Spawaczom przydadzą się rękawice z wyższym mankietem, aby chronić dłonie i górne partie rąk przed odłamkami stopionego metalu.

Odzież robocza powinna mieć też odpowiedni rozmiar, nie może być zbyt mała ani zbyt duża, ponieważ może powodować dyskomfort. Podczas zakupów kieruj się nie tylko ceną, a jakością. Lepiej jest wybrać droższe produkty znanych producentów i mieć pewność, że dobrze zabezpieczą pracownika niż za bardzo oszczędzać i narażać pracowników na różne niebezpieczeństwa.

Dodaj komentarz