Odzież robocza – kiedy pracodawca musi ją zapewnić pracownikowi?

Odzież robocza – kiedy pracodawca musi ją zapewnić pracownikowi?

W wielu miejscach pracy odzież robocza jest podstawowym wyposażeniem każdego pracownika. Można ją zobaczyć m.in.: w zakładach produkcyjnych, na budowie i w wielu innych miejscach. Pojawia się jednak pytanie w czyim obowiązku leży zakup odzieży? Czy pracownik sam powinien ją sobie kupić, czy może to pracodawca jest do tego zobowiązany? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Różnice między odzieżą roboczą a odzieżą ochronną

Wielu osobom wydaje się, że odzież robocza jest tym samym co odzież ochronna. Warto jednak wiedzieć, że są to dwa różne produkty i nie należy używać ze sobą tych słów zamiennie. Głównym zadaniem odzieży roboczej jest ochrona prywatnego ubrania pracownika przed zabrudzeniem. Z kolei odzież ochronna ma zapewniać pracownikowi bezpieczeństwo podczas pracy. Może ona chronić przez różnego rodzaju urazami, skaleczeniami czy też wysokimi i niskimi temperaturami. Są to więc dwa różne typy odzieży, które pracodawca musi dostarczyć swoim pracownikom w kilku sytuacjach.

Kodeks Pracy stanowi, że pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odzież roboczą i obuwie w momencie, gdy odzież własna pracownika mogłaby ulec zniszczeniu. Kolejną sytuacją, w której pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież to ta, w której wymagają tego względy technologiczne i sanitarne panujące w zakładzie pracy. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy przysługuje Ci odzież robocza od pracodawcy, to powinieneś zapoznać się też z regulaminem wewnątrzzakładowym. Powinny znajdować się tam zapisy dotyczące odzieży.

Jaką odzież roboczą kupić?

W sklepie online bhp znajdziesz różnego rodzaju odzież oraz akcesoria takie jak rękawice, gogle i kaski. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnych produktów, zastanów się nad tym, czy spełnią one potrzeby pracowników. Odzież robocza oraz odzież ochronna powinna być dopasowana do obowiązków, które wykonuje dana osoba. Innych elementów garderoby będzie potrzebować osoba, która pracuje na wysokościach, a innych spawacz. Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, aby zapewnić pracownikom dobrą ochronę.

Drugą kwestią jest jakość, oczywiście nie warto, jest na niej za bardzo oszczędzać. Dobrej jakości odzież robocza może posłużyć pracownikom przez dłuższy czas i lepiej ochroni ich podczas pracy. Wybierając spodnie, buty, koszulki itd. sprawdź jakość materiałów oraz to, czy odzież spełnia niezbędne normy. Dobrą odzież roboczą znajdziesz zarówno w internecie, jak i w sklepach stacjonarnych. Warto jest się rozejrzeć i wybrać najlepsze produkty.

Dodaj komentarz