Poznaj bliżej Białystok

Poznaj bliżej Białystok

Białystok to miast w północno-wschodniej Polsce, które jest stolicą województwa podlaskiego i liczy sobie blisko 300 tysięcy mieszkańców przy 102 km kwadratowych powierzchni. Co dzieje się aktualnie w Białymstoku? Sprawdź wiadomości Białystok aby dowiedzieć się więcej. Jeśli chcesz poznać fakty dotyczące tego z czego słynie to miasto to czytaj dalej.

​Pałac Branickich

Niewątpliwą atrakcją Białegostoku jest specyficzny pałac znajdujący się niedaleko centrum miasta. Oprócz samego pałacu warto zwrócić uwagę na piękny ogród, który można podziwiać również ze schodów balkonu. W wieku XVI pałac stanowił zamek obronny, ale ostatecznie w latach dziewięćdziesiątych XVII wieku zaczął być przebudowywany przez Stefana Mikołaja Branickiego na barakowy pałac. Po tych zmianach, gdy ostatecznie został przebudowany zyskał nawet miano polskiego Wersalu. Dzisiaj pałac jest użytkowany przez Uniwersytet Medyczny, ale wciąż otwarty jest na zwiedzających, którzy chcą poznać historię tego miejsca.

​Opera i Filharmonia Podlaska

Odwiedzając Białystok warto udać się do sławnej filharmonii imienia Stanisława Moniuszki. Jest to nowoczesne centrum kulturalne w tej części Europy. Odbywają się tutaj regularnie przedstawienia operowe, a także warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Warto jeszcze dodać, że od roku 2012 został uruchomiony nowy gmach opery stworzony w minimalistycznym stylu w którym dominującą rolę odgrywa szkło i beton. Znajduje się tutaj duża scena, scena kameralna, amfiteatr oraz ogrody i taras widokowy.

​Muzeum Wojska

Na ulicy Jana Kilińskiego 7 znajduje się Muzeum Wojska oferujące ogrom eksponatów związanych z wojskowością dotyczącą czasów od drugiej wojny światowej aż po czasy bardziej współczesne, do roku 2010. Można zobaczyć w jaki sposób przez lata zmieniało się umundurowanie żołnierzy służących w wojsku oraz poznać historię również związaną z tym regionem na którym znajduje się to muzeum. Jedną z ciekawszych ekspozycji stałych jest ekspozycja o nazwie „Przeciw dwóm wrogom” pokazująca historię dotyczącą lat 1939 do 1956. Można przykładowo przyjrzeć się bliżej temu jak wyglądały okopy, karabiny maszynowe służące do obrony oraz przeczytać na temat sławnych epizodów z II wojny światowej. Manekiny żołnierzy prezentują żołnierskie stroje używane wtedy w walkach. Zbiory, które można zobaczyć w muzeum pochodzą od osób prywatnych oraz z darów lokalnych jednostek wojskowych. Niewątpliwie muzeum jest w posiadaniu unikalnych zdobyczy pochodzących z okresu drugiej wojny światowej po przeprowadzonych wykopaliskach.

Dodaj komentarz