Jak sprawdzić typ swojej cery?

Jak sprawdzić typ swojej cery?

Kluczem do zadbanej i zdrowej skóry jest prawidłowa pielęgnacja. Natomiast kluczem do prawidłowej pielęgnacji są odpowiednio dobrane kosmetyki. Ale jak to zrobić jeśli nie wiesz jaki masz typ cery, a każda wymaga czego innego. Zobacz sposoby na określenie typu swojej cery. 

Jakie są typy cery?

Typy cery dzielą się na cztery podstawowe rodzaje: suchą, tłustą, mieszaną i normalną. Cera normalna najczęściej występuje u dzieci. Jest najbardziej pożądana, a jednak najrzadziej u dorosłych występująca. Charakteryzuje się gładką powierzchnią i jednolitym kolorem. Ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne, a poziom nawilżenia zachowany. Sucha cera jest wynikiem tego, że skóra nie produkuje wystarczającej ilości sebum. W efekcie cera staje się matowa, szorstka, ściągnięta i bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Przyczyną suchej skóry są zaburzone procesy rogowacenia i złuszczania naskórka. Dlatego u osób z tym rodzajem cery często występują suche skórki i podrażnienia. W przeciwieństwie do cery suchej, przy cerze tłustej, gruczoły łojowe są nadaktywne i produkują zbyt dużą ilość sebum. Skóra jest grubsza i ma ziemisty kolor. Tutaj częstym problemem są też zaskórniki. Skóra tłusta objawia się świeceniem twarzy w ciągu dnia. Ostatnim typem jest cera mieszana, która łączy cechy cery suchej i tłustej. Najczęściej objawia się suchymi policzkami i tłustą strefą T, czyli nosem, czołem oraz brodą. Czasem rozmieszczenie tych stref jest inne, np. przetłuszczające się czoło, a reszta twarzy jest przesuszona.

Jak sprawdzić typ swojej cery?

Najlepszym sposobem na określenie typu cery jest umycie twarzy i bezpośrednia obserwacja skóry. Na sam początek należy dokładnie umyć twarz delikatnym płynem, osuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie obserwować jak zachowuje się skóra. Po umyciu twarzy nie nakładaj na nią kremu. Pozostaw skórę czystą, tak żeby zaobserwować jej naturalne procesy.

Proces rozpoznawania typu cery zaczyna się już w pierwszych minutach od osuszenia. Jeśli czujesz, że twoja skóra bezpośrednio po umyciu jest sucha i zaczyna cię ciągnąć, to znaczy, że jest pewien problem i nie posiadasz cery normalnej. Po godzinie będzie wiadomo z czym się borykasz. Jeżeli po odczekaniu 60 minut skóra dalej będzie sucha i piecząca na całej powierzchni, to znaczy, że masz do czynienia z cerą suchą. Jeśli uczucie ściągnięcia będzie tylko częściowe, a reszta twarzy zacznie się przetłuszczać, to posiadasz cerę mieszaną. W ostatnim przypadku, czyli cery tłustej, po godzinie od umycia Twoja skóra zacznie się błyszczeć. 

Dodaj komentarz