Olejki do włosów – jaki rodzaj wybrać w zależności od typu włosów?

Olejki do włosów – jaki rodzaj wybrać w zależności od typu włosów?

Olejki do włosów to prawdziwy hit pielęgnacyjny, dla kobiet, które interesują się naturalnym odżywianiem włosów. Na sklepowych półkach jest ich obecnie tyle, że ciężko jest wybrać tylko jeden produkt. Warto jednak wiedzieć, że to jaki olejek powinnaś używać, zależy w dużej mierze od porowatości Twoich włosów. Zobacz jakie rodzaje olejków są obecnie dostępne w większości sklepów i jaki wybrać do włosów średnio porowatych, a jaki do nisko i wysoko porowatych.

Rodzaje olejków do włosów

Oleje do włosów można podzielić na trzy główne kategorie, poszczególne z nich różnią się od siebie wielkością cząsteczek, z jakich są zbudowane. Pierwszym typem olejków są te nasycone o przewadze kwasów tłuszczowych nasyconych w składzie. Zbudowane są z niewielkich cząsteczek i nie poleca się ich z reguły do włosów wysoko i średnioporowatych, bo mogą powodować ich puszenie.

Kolejną grupą olejków są jednonienasycone o przewadze kwasów jednonienasyconych omega 7 i omega 9. Można do nich zaliczyć np. oliwę z oliwek, olej arganowy i olej ze słodkich migdałów. Istnieją także oleje wielonienasycone o przewadze kwasów wielonienasyconych omega 3 i omega 6. Tego typu oleje mają większe cząsteczki, które osadzają się na powierzchni włosów i wygładzają je, nadając im błysku.

Jak dobrać odpowiedni olejek do swoich włosów?

Przed włączeniem olejków do swojej pielęgnacji powinnaś określić, jaki masz typ włosów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że olejek, który wybierzesz, nie zaszkodzi Twojej fryzurze i będzie skuteczny. Do włosów wysokoporowatych, które mają mocno odchylone łuski włosa, poleca się olejek arganowy, z orzechów włoskich i olej lniany. Wszystkie z tych produktów są łatwo dostępne w sklepach z żywnością lub w aptekach.

Włosy średnioporowate są uważane za najbardziej normalne z tego względu, że posiada je większość kobiet. Do ich pielęgnacji możesz używać oleju sezamowy lub jojoba. Możesz też przetestować olej lniany lub z awokado.

Włosy niskoporowate są narażone na obciążenie, dlatego do ich pielęgnacji zaleca się używania lekkich kosmetyków na przykład oleju kokosowego bądź palmowego. Olej możesz nakładać jedynie na końcówki, jeśli masz wrażenie, że po nałożeniu na całe włosy skalp wygląda na przetłuszczony.

Jak używać olejków?

Olejowanie włosów można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest nakładanie olejku na suche włosy lub na podkład nawilżający np. z wody i cukru. Olejek pozostaw na włosach na przynajmniej kilkadziesiąt minut i po tym czasie zmyj go ciepłą wodą i odżywką. Po wszystkim możesz umyć włosy szamponem i ponownie nałożyć na nie odżywkę. Możesz też nakładać niewielką ilość olejku na końcówki i nie spłukiwać go.

Dodaj komentarz